17° Açık
 • EURO
 • DOLAR

ÇALDIĞINIZ HAYATLAR (Çocuk gelinler)

Yazarlar - Nisan 10, 2020 18:34 A A

18 yaşının altında evlendirilen ve henüz reşit olmadan bir aileye girip o ailenin yükünü omuzlayan kızlara çocuk gelin denilmektedir.

Çocuk gelinler sorunu, ülkemizde olduğu kadar diğer ülkelerde de önemli bir sorundur. Küçük kız çocuklarının evlendirilmesi ülkemizde oldukça yaygındır. Bur durum doğu ve güney doğuya gittikçe artış göstermektedir. Ayrıca kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesinin birçok sakıncaları olduğu görülmektedir. Ülkemizdeki yasal boşluklar, ailenin ve kız çocuğunun eğitim durumu , ekonomik durum , yargılar, gelenekler, ve cinsiyetçilik düzeyinin kız çocuklarının erken evlendirilmesine sebep olduğu ve buna zemin hazirladığını görmekteyiz.Bunu yaşanmıs bir olayla anlatmak isterim.

Ayşe hanım, henüz 13 yaşını yeni bitirmişti. Halasının oğlu Mustafa ile halasının hastalığından dolayı aileyi çekip çevirmesi için henüz 13 yaşında kendisinden 10 yaş büyük Mustafa ile evlendirilmişti.
Kendisine neden o yaşta evlendiniz sorusuna:

– Bana halan hasta , gidip ona yardım edeceksin denmişti. Evlendiğim güne kadar buna inanmıştım. Biz eşimin ailesiyle üç odalı bir evde kayınvalidem, kayınpederim, Eşimin iki erkek kardeşi ve görümcem olmak üzere yedi kişi kalıyorduk. Hayatın benim için hiç de kolay olmadığını o gün görmüş ve hissetmiştim. Artık kayınvalidem hiçbir iş yapmıyor bütün bir evin işini bana yaptırıyordu. Evin bakımı temizliği ve evde yaşayanların ihtiyaçlarını ben gideriyordum.13 yaşında 7 kişinin, çamaşırlarını yıkıyor yemeklerini yapıyor yapamadığım zamanda eşimden ve halamdan dayak yiyordum , en acısı ise evlenip geldiğim bu evde bütün hayallerimin bitmiş olmasıydı diye sözlerine devam etti:

– Ben okula gitmek istiyordum fakat babam tarafından okuldan alınıp nüfusta yaşım büyütüldü ve okula gitmemem sağlandı. Arkadaşlarım sokakta oyun oynarken ben daha önce hiç görmediğim halamın oğlu ile evlendirildim, diyip aglmaya başladı.Belliki çok çekmiş ve telafisi olmayan yaralar acmıstı Ayse teyzemde.
Evet henüz daha sokakta oyun oynaması gereken okuması gereken bir çocugun bütün hayalleri ellerinden alınmıstı.

Kim evladının bunları çekmesini isterdiki….Ayşe teyzem ilk çocugunu 15 yaşında kucağına almış 25 yaşına geldiginde 5 cocuk annesi bir kadın olmuştu.Gün gelmiş aç kalmış ,horlanmış ,dayak yemiş ,babasının evine gitmek istediğinde “Gelinlikle çıktığın bu eve ancak kefenle girersin “denmiş ve bu hayatı yaşamaya mecbur bırakılmıştı .Bu ve bunun gibi yuzbinlerce hayat var ülkemizde .Bu sorun bitmedi ve bitmeyecek gibi de görünüyor.
Ilk olarak kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi çocuğa yönelik cinsel istismarı içermektedir .Küçük yaşta maruz kalınan cinsel istismarın bireyin yaşamının sonraki gelişim dönemlerinde ,olumsuz etkilerinin olabileceği bilinmektedir .Çocuk haklarına dair bir sözleşmeye (20 Kasım 1989) göre ise çocuklarının aileleri tarafından istismar ve ihmalden korunma, eğitime ,erişim ve kendileri ile ilgili konularda görüşlerini dile getirme gibi hakları vardır.

Kız çocuklarının evlendirilmesi ise onların sahip olduğu bu hakların ihlal edilmesine neden olur. Kız çocuklarının okulu terk etmesi ,çocuk istismarına ve çocuk haklarının ihlaline neden olduğu görülmektedir. Yasal olmayan bu durum, çocuk evliliklerinin engellenmesi için yeterli bir sebeptir .Erken yaşta evlilikler kız çocuklarını gelişimsel açıdan da etkilemektedir .Onların okulu terk etmelerine sebep olup ev içi sorumluluklarının artmasına ve doğumla birlikte bu sorumlulukların daha da fazlalasmasına neden olmaktadır.

Bu sorumluluklarının yanı sıra , toplumun evli kadına olan bakış açısı ve koyduğu kısıtlamalar( evli kadınlar sokakta gezemez) kız çocuklarının sosyal çevrelerinden soyutlanmalarına Hatta kopmalarına neden olmaktadır.
Bu durum çocukların ergenlik döneminde kazanmaları gereken sosyal becerilerinin artmasını da zorlaştırmaktadır.
Bunlar sorumlulukların arttığı yetişkinlik döneminde kullanılacak beceriler olduğu için bunlar kazanılmadan yapılan evliliklerin ,çocuk için olumsuz geri dönüşleri olacaktır.

Ergenlik dönemi, çocuğun kimlik oluşumunun gerçekleştiği dönem olduğu için bu süreçte bu çocukların evlendirilmesi ,sağlıklı kimlik oluşumunu engelleyebilir.
Sonuç olarak çocuk evliliklerinin pek çok yönden sakıncalı olmasına rağmen, Türkiye’de oldukça yaygın bir uygulama olduğu görülmektedir. Hiçbir çocuğun eğitim hakkı ,nede yaşam hakkı elinden alınmamalıdır. Henüz okulda olması gereken yavrularımızın söz hakları elinden alınmamalı ve yaşamları için ,hayatı tanımaları için gereken fırsat onlara tanınmalıdır.

” Unutmamalıyız ki sağlıklı toplumlar sağlıklı bireyler yetiştirilerek elde edilir”

Öpüp koklamaya kıyamadığımız yavrularımızı ne olur özgür bırakın onların üzerindeki kirli elleri çekin ve hayatlarını yaşamaları için, özgürce düşüne bilmeleri için onlara fırsat verin

Selam ve dua ile…

Yazarlar - 18:34 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İSTANBUL SÜRECİ HIZLI BAŞLADI!
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Ardahan Milletvekili Öztürk YILMAZ, bugün Ankara’daki haftalık EGEMENLIK MECLİSİ toplantısında açıklama yaparak: “Türkiye’de medya özgürlüğü yok” dedi.
 • 02
  Onur Hareketi Başkanı Yaşar Aydın Özel Röportaj Aydın : “Gençler Hayal Kuramıyorlar”
   Gençler ile ilgili eleştirilerde bulunan siyasetçileri eleştiren Onur Hareketi Başkanı Yaşar Aydın : Biz gençlere özgür fikirlerini yaşayabilecekleri bir ortam sağladık mı ki konuşuyoruz. Bizim gençlerimiz bir konu ile ilgili fikirlerini beyan ederken tereddüt ediyorlar. Korku ve endişe ile gençlik sindirildi. Türk siyasi tarihinde cumhuriyetten bugüne hayal kuramaz hale geldiler. Mesele gençleri anlama meselesi. Bu […]
 • 03
  Prof. Dr. Doğan Aydal: Ülke tarımına son darbe vuruluyor!
  YRP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aydal; “Hazineye ait tarım arazilerinin küçük parçalar halinde dağıtılması ülke tarımının geleceğine vurulan son darbedir.” dedi. Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 16.09.2020 tarihinde yayınladığı Milli Emlak Tebliği’ne ilişkin sert eleştirilerde bulundu. Aydal bu çalışmanın, hazine arazilerini birilerine topluca vermek için […]
 • 04
  Öztürk Yılmaz’dan Sert Eleştiri ! : Türkiye’de ATATÜRK Diyemeyen İnsanların Düşmanıyım
  Atatürk’ün kurduğu partide siyaset yapan Kaftancıoğlu’nun Atatürk kelimesini kullanmamasını eleştiren Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz , muhalif medyanın reklam korkusuyla durumun üzerine gidemediğini dile getirdi. CHP’nin 97. kuruluş yıl dönümünde, Taksim Toplantıları’nın onur konuğu olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Atatürk çıkışı ile CHP içinde bir tartışmaya neden olmuştu. Kaftancıoğlu, Atatürk’e atfen üç kez “Gazi […]
 • 05
  BİZ KİMİZ…?
  BİZ KİMİZ…? . “Burası 1648 metre 182 kilosikl üzerinden yayın yapan… Uzun dalga Ankara radyosu… Memleket saat ayarını veriyorum… Saat 13.00… Şimdi ajansı dinleyeceksiniz” diye… Anons eder ve… Saatlerce… Haberleri okumaya başlardı spiker… . 1938 Kasımının 10’undan sonra… Nevrimiz döndü… Vatan heyecanı… Yerini şahsi ihtiraslara terk etti… “BİZ” bitti… “BEN” geldi… “BEN”… Öyle bir “BEN” […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Göztepe11005 143
2.Karagümrük11003 033
3.Beşiktaş11003 123
4.Galatasaray11003 123
5.Alanyaspor11002 023
6.Hatayspor11000 003
7.Antalyaspor11002 023
8.BB Erzurumspor11002 111
9.Fenerbahçe11002 123
10.Kayserispor11001 013
11.Konyaspor11000 000
12.Ç. Rizespor10011 2-10
13.MKE Ankaragücü10011 2-10
14.Kasımpaşa10010 1-10
15.Gaziantep FK11001 3-20
16.Trabzonspor10011 3-20
17.Sivasspor10010 2-20
18.Gençlerbirliği10011 3-20
19.Başakşehir10010 000
20.Yeni Malatya10010 3-30
21.Denizlispor10011 5-40

HAVA DURUMU

22 Eylül 2020 SALI
17°
 • ÇAR 28.3°
 • PER 28.4°
 • CUM 24.8°