Ana Sayfa Yazarlar 7.02.2020 111 Görüntüleme
Bu Tepki Niye?

Bu Tepki Niye?

Bu Tepki Niye?

Elveda Tanık

elvedatan@gmailcom

Milliyetçi Hareket Parti lideri durup durup ikide birde “Çaycıyı çorbacıyı bırakın! Fetö denen şarlatanın siyasi ayağı nerededir?” diye soruyor. O zaman bu millet “İktidar ortağı siyasi ayağı sorguluyor” diye umutlanıyor ama sonuç ne oluyor? Hiç bir şey olmuyor. Kemal Kılıçdaroğlu’da “Siyasi ayağı şu gün açıklayacağım” diye açıklama yapıyor ama o gün bir türlü gelmiyor ve gelmeyecekte. Dünün firavun sevicileri bugün firavunun baş düşmanı olmuşlar ve ekranlarda günlerce aynı cümleleri tekrar edip duruyorlar. Sonuç alınamayan bu kısır konuşmalardan artık bıkkınlık geldi. Türkiye Cumhuriyeti Devletine, bu çete sızarken bunu engelleyecek mekanizmalar neredeydi? Gözleri kör müydü? “Yılanın başı küçükken ezilmesi gerekmez miydi? Asıl bunu hesabı bağımsız yargıda sorulmalıydı.

Bu ülkenin Genel Kurmay Başkanı bile silahlı terör örgütü kurmaktan yıllarca hapis yattı. Siyasi ayak tartışmasının yapıldığı bir ortamda, bu belanın mağduriyet yaşattığı İlker Başbuğ’un açıklaması niye bu kadar tepki aldı? Anlaşılır gibi değil. Kendisini tabi iki savunacak.

O firavunla mücadele eden, ona bulaşmamış, kıyısından kenarından geçmemiş birçok insan mağdur edildi ve hala mağduriyetleri devam ediyor. Bu kişilerden özür dileneceğine, siyasi ayağın konuşulduğu bir ortamda Başbuğ’un yaptığı açıklamaya hala itibarsızlaştırışı bir şekilde “Arkadaşlarımız yarın suç duyurusunda bulunacaklar. Bu iş boru göstermeye benzemez” gibi sözlere şaşırmamak gerekir.

Eğer bu çeteyle mücadele edilmek isteniyorsa her öneri titizlikle incelenmelidir. Milletin iradesi Türkiye Büyük Millet Meclisindedir. Ama TBMM’den çıkan bütün yasalar doğrudur, faydalıdır ya da zararlıdır diye bir şeyde söz konusu değildir. Bazı yasalar toplum düzenine katkı sağlamadığı için sonradan değiştirilmiyor mu? Anayasanın bile değiştirilmesi sürekli konu ediliyor.

Bunlar ortada iken, kendi mağduriyetinin geçmişte çıkartılan yasaya bağlı olduğunu açıklayan Başbuğ’a cevap böyle olmamalıydı. Bu ülkede Genel Kurmay Başkanlığı yapmış bir komutanın söylediği sözler ciddiye alınıp “Acaba geçmişte bir yanlışlık mı yapılmış? İnceleyelim araştıralım, soruşturalım” denmeliydi.

Başbuğ’un önerileriyle, belki de bu fravun çetesinin kökü tamamen Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en ücra köşelerinden sökülüp atılmasına vesile olacaktır. Bu siyasi ayak meselesini ikide birde gündeme taşıyan Bahçeli’nin açıklamaları ne olacak? Başbuğ’un açıklamalarının dikkate alınmasını mı ya da iktidarın yaptığı açıklamaları destekleyici bir şekilde Cumhuriyet savcılarını görev çağırarak hakkında soruşturma açılmasını mı söyleyecektir? Bahçeli’nin yapacağı bu açıklama ile ikide birde” SİYASİ AYAK NEREDE?” tartışmasına da son nokta konulmuş olacaktır. Türk Milleti İlker Başbuğ gibi ülkeye hizmet etmiş komutanların arkasındadır.

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp