25° Açık
 • EURO
 • DOLAR

BİLGİ GÜÇ DEMEKTİR

Yazarlar - Mayıs 2, 2020 17:47 A A

Bilgili ve güçlü kişi, yapmak istediğini yapabilen kişidir. Güç iradenin gerçekleştirilmesi durumunu ifade eder. Bilimsel olarak baktığımız zaman güç, doğası ve işlevi üzerine devasa bir külliyat vardır ve siyaset biliminde en çok tartışılan kavramlardan biri güçtür. Her insanın bir iradesi vardır .Fakat her insan bu iradesini gerçekleştiremeyebilir. Bu durumda gücün tanımında, mutlaka “muhalefetin direncine rağmen” iradenin gerçekleştirilmesi hususu önem kazanır. Yani güçlü kişi başkaları aksi yönde irade sahibi olmasına rağmen iradesini onlar üzerinde gerçekleştiren kişidir.” Allah’tan başka güç yoktur” ayeti ise gücün tanımını daha net bir şekilde yapmamıza imkan vermektedir. Bu ifade Allah’ın iradesine karşı, hiçbir irade diremez anlamındadır.

Yoksa başkalarının” hiçbir “gücü yoktur anlamında değildir. Elbette ki kralların, sultanların, despotların, karunların, firavunların, şahların padişahlarında gücü vardır. Fakat bu güç Allah’ın gücü karşısında sıfır mertebededir. Güç istemi insanın doğasında vardır. Her insan bilmelidir ki, ne kadar güç sahibi olursa olsun onun üzerinde mutlaka Allah’ın gücü vardır ve o bu güce boyun eğmek durumundadır. Bu gücü karşısına alması durumunda mağlup olacağına ise hiç şüphe yoktur. Fakat bu da demek değildir ki Allah’a karşı isyan edip, rablık, ilahlık taslayanda yok değildir. Bunlara Allah mühlet vermektedir. Verilen bu süre içerisinde bu kişilerin zulümlerini devam ettiriyor olması Allah’ın bu zulme onay verdiği mânâsına gelmez.

Burada kulların imtihanı, zalimlerin ise azaba müstahak olması gibi sebepler söz konusudur. En güçlü Allah olduğuna göre, ona dayanan kişilerinde en güçlü olması doğaldır.” Inanıyorsanız güçlüsünüz” ayetini de böyle anlamak gerekir. Bu gücün, iman ile doğacağını unutmamak gerekir. Bilinmelidir ki bu iman “ilme dayalı bir imandır.” Ilim ise bir anlamda hakikattir zaten. Hak İlim ve iman kavramları arasındaki ilişkiyi doğru anladığımız zaman gücünde nasıl ortaya çıktığını anlayabiliriz. Bugün dünyadaki Müslümanların genel olarak güçsüz olmasının asıl nedenini ise burada aramak lazım. Müslümanlar ilim noktasında yetkin ve zayıf oldukları için ne yazık ki güçleri de yoktur. Bu denklem bu kadar basittir.

Asıl bilgi kaynağı müslümanlar için Kur’an’sa Öncelikle Kur’an ve İslam’ın iyi anlaşılması gerekir. Bugün Müslüman toplumların ana sorunu gerçek bilgi kaynağı olan Kur’an’ı yeteri kadar okuyup anlamamaktan geçmektedir. İşte bu temel problem ise müslümanların potansiyellerini açığa çıkarmamaktadır. Bu da dinamizmin olmadığı mânâsına gelir. Dinamizm yoksa birikimde yoktur. Medeniyet dediğimiz şey de, birikim ve bilgi demektir. Bu yüzden müslümanların önce İslam’ı, ardından da yaşadıkları hayatı iyi bilmeleri gerekir.

Önce İslam bilinecek ve anlasılacak, sonra ,yaşama ve hayata karşı durulabilecektir. Bilginin iyi sistematize edilmesi gerekir. Bu da bambaşka bir görevdir. Bununda temeli sağlam bilim insanlarıyla gerçekleşeceğini unutmamalıyız. Sonuç olarak, aslında gerçek manada her gücün temelinde bilgi veya ilmin yattığını söylemek mümkündür. Kalıcı ve sağlam bir gücün binası mutlak manada sağlam bir ilimle gerçekleşir.

Tarihimiz boyunca bütün büyük ve güçlü medeniyetlerde bu özellik vardır. Müslüman olarak yeniden bir uyanış hamlesi gerçekleştirecek isek bunu ancak, bilim ve ilimle gerçekleştirebiliriz. Bu yöndeki eksikliklerimizin farkına varmalı ve bunları gidermeliyiz. İlim ve bilim yönündeki eksikliklerimizi gidermediğimiz, çocuklarımızı bu yönde yetiştirmediğimiz zaman çökmeye mahkum bir ülke oluruz. Unutmamalıyız ki; “İlim öğrenmek kadın erkek her müslüman için farzdır”.

Selam ve dua ile…

Yazarlar - 17:47 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ekrem İmamoğlu’nun corona virüsü testi pozitif çıktı
  İBB Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun corona virüsü testinin pozitif çıktığını duyurdu.
 • 02
  Asla, kaleme ve düşünceye kelepçe vurulmaz !
  Basın özgürlüğünü, halkın doğru ve objektif haber alma bilgi edinme adına, görevini dürüstçe kullanan haberi yaparken; barış, demokrasi, insan hakları olmak üzere farklılıkları, çok sesliliği renkliliği, halkın ve vatanın menfaatlerini önde tutan, kendi menfaatleri ve çıkarlarını asla düşünmeyen, Tarafsız yansız herhangi siyasi partinin çatısı altında değil ,kendi özgür iradesiyle boyun eğmeden, asla kışkırtıcı yayınlar yapmayan, […]
 • 03
  EĞİTİM DE ÖĞRETMEN ve ÖĞRENCİ SORUNLARI
  Öğretmenlerin sorunları çok. Hükümet sorunları çözüme kavuşturmadığı gibi öğretmenlerimizi Covid 19 döneminde maddi, manevi  mağduriyet yaşamaktadır. Öğretmen ve öğrenciler için kulanılan internet,telefon ücretlerinin devlet tarafından karşılanmaması  öğretmenin  telefon hafızalarının dolması, kurulan gruplarda öğrenciye veliye dert anlatma sorun çözme, psikolojik destek verme, özel görüşmeler… B unları öğretmen ve öğrenci cebinden ödeyerek maddi olarak bütçeleri sıkıntıya girmiştir. […]
 • 04
  Yenilik Partisi’nden İki Radikal Karar!
  Mevcut siyasi partilerin, kadınları oy toplama aracı olarak kullandığı, gençlere ve kadınlara  hakettiği değeri vermediği bu dönmede Yenilik Partisi, Kadınlar ve Gençler konusunda bir ilke imza attı. Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuru ile Yenilik Partisi Kadın Meclisi’nin kurulduğu resmen duyurdu. Yenilik Partisi Kadın Meclisi Kuruldu Yenilik Partisi Genel […]
 • 05
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz Dünya Gazeteciler Gününü Kutladı
  Yenilik partisi genel başkanı Öztürk Yılmaz 21 Ekim Dünya Gazeteciler  Günü nedeniyle Sosyal medya hesabı üzerinden , Dünya Gazeteciler Gününü Kutladı. “Siyasi partilerin yayın organı gibi çalışan yandaş medya mensuplarına bu günde söyleyeceğim tek iyi bir söz yok” diyen Başkan Yılmaz , Sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu basın açıklamasında ; “Bununla birlikte, toplum yararını, […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61

HAVA DURUMU

24 Ekim 2020 CUMARTESİ
25°
 • PAZ 25.4°
 • PTS 25.8°
 • SAL 23.2°