Ana Sayfa Yazarlar 15.02.2020 100 Görüntüleme
Atatürk’ün Çağdaş Türkiyesi ve Bugünkü Durum

Atatürk’ün Çağdaş Türkiyesi ve Bugünkü Durum

Atatürk Türk milletine, çağdaş uygarlık düzeyine erişmeyi, hatta bu düzeyi aşmayı amaç olarak göstermiştir. Çünkü O, Türk toplumunda çağdaşlaşmayı her şeyden önce bir “yaşam davası”, bir ” var olma mücadelesi” kabul ediyordu. Bu gerçekleri gören Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşından sonra Türkiye’yi kalkındırmak, Türk milletini hakkı olan uygar düzeye ulaştırmak, genç Türkiye Cumhuriyet’inin var olma savaşında en önemli konuyu oluşturuyordu. Diğer taraftan büyük askeri zaferleri takiben Lozan’da bağımsızlığını, onaylatan yeni Türk Devlet’ini bütün dünya, çağdaş nitelikleriyle görmek, çağdaş nitelikleriyle benimsemek istiyordu. Kendi içine kapanmış, çağın yeniliklerinden, uygarlığın gereklerinden uzaklaşmış bir Türkiye, şüphesiz ki çağdaş dünya ölçüleri içinde saygı göremez, önem kazanamazdı. Atatürk bu gerçeği gördüğü içindir ki: “Memleketimizi çağdaşlaştırmak istiyoruz. Bütün çabamız Türkiye’de çağdaş batılı bir hükümet kurmaktır. Uygarlığa girmek arzu edip de batıya yönelmemiş millet hangisidir? Sözleriyle çağdaşlaşma özlemini dile getiriyordu. (Kocatürk, Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri, s.198)

O halde ne yapılacaktı? Yapılacak iş şu idi: Çağdaş milletler çağdaşlık niteliğini, her türlü dogmatik unsurdan sıyrılarak ancak bilim ve teknoloji kurallarını kendilerine rehber edinerek kazanmışlardı. O halde, Türk Milletine de her alanda yol gösterecek olan çağdaşlık düzeyine ulaştıracak tek rehber, bilim ve teknik idi. Bilim ve teknik rehber alınmadıkça, onun kuralları ve yöntemleri benimsenmedikçe hiçbir alanda ilerlemekten söz edilemezdi. Bu bakımdan Atatürk’e göre, “ilim ve tekniğin dışında klavuz aramak bilgisizlikti, doğru yoldan ayrılmaktı” İşte Atatürk’ün çağdaşlaşma modeli temelde bu esasa dayanır.(Kocatürk, Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri, s.252)

 

AK. Parti Hükümeti, duble yollar yaptı. Bu medeniyettir. Yine AK. Parti Hükümeti,Türkiye’nin Yerli ve Milli Silahlı IHA’sı Akıncı

Yeni Nesil TAİ ANKA-S Milli İHA SIHA lar Türk Silahlı… Topraklarımızda gözü olan ďüşmanlarımızı caydırmak için büyük bir atılımdır, bilim ve tekniktir, çağdaşlaşmadır.

AKP ile ;

Bugün ne devletin adaletinden, demokratik karekterinden ve kurumsallığından, ne de halkımızın zenginliğinden, özgürlüğünden ve bütünlüğünden söz edilebilir.

Cumhuriyetin bütün ekonomik değerleri tek tek yabancılara peşkeş çekilmiş ve halen çekilmektedir.

  • Milyonlarca işsizler ordusu,yüzbinlerce atanamayan öğretmen, geleceği konusunda umutsuz milyonlarca genç, kredi borcunu ödeyemeyen milyonlarca vatandaş, iflas eden sayısız şirket, yüksek vergi ve zamların altında milyonlarca yurttaş, kadın cinayetleri, EYT’Lİ mağdurlar, açlık sınırının altında yaşayan 10 milyondan fazla emekli ve yoksulluk. sınırının altında yaşayan milyonlarca çalışan sorunlarına çözüm beklerken, birilerinin kamu kaynaklarını bencilce ve şahsi çıkarları için saçıp savurması ve sorunların çözümüne kayıtsız kalması bizleri çileden çıkarmaktadır (Hepimiz Buradayız) Halka Sesleniş.

 

Ayrışan insanlarımız, Suriyenin iç işlerine karışmamız!

Suriye’de 9 yıldır savaş var. Ne bir ABD’Lİ Rus askerini, ne Rusya bir ABD askerini öldürdü. Biz ise 506 şehit verdik. Suriye’nin doğu petrollerini ABD/PKK, batı petrol ve limanlarını ise Rusya kontrol ediyor. Bize de 5 milyon Suriyeli düştü (Pulatoğlu).

Türkiye Siyasetin’in yeni oluşumu Hepimiz Buradayız Hareketinin Lideri Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk YILMAZ’A, aziz milletimiz yapılacak ilk seçimlerde yetki verdiğinde ülkemizin sorunlarını çözecek potansiyelimiz vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle sağlık,bolluk, kendinizle, ailenizle, ülkemizle ve dünya ile barışık kalınız. Efendiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

TEK TEK DEFNEDERKEN

TEK TEK DEFNEDERKEN

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp