Ana Sayfa Yazarlar 27.12.2020 117 Görüntüleme
Atamızın Ankara’ya Gelişi

Atamızın Ankara’ya Gelişi

Yıl 1919 , 1. Dünya savaşından sonra, Osmanlı ve ihtilaf devletleri arasında yapılan Sevr anlaşmasından sonra ,düşmanlarımız topraklarımızı bölmeye, işlerine geldiği gibi ayırmaya çalıştılar. Adana,Antep,Antalya, Maraş , Urfa’yı işgal ettiler.

15 Mayıs 1919’da Yunanlıların da İzmir’i işgal etmesi üzerine, milli mücadelenin 19 mayıs 1919’da Samsun’da Kurtuluş Savaşının başlangıç temelini atan Mustafa Kemal Atatürk ve heyeti ,alınan kararlar doğrultusunda 22 Haziran Amasya Genelgesi’ni ilan ettiler. Sırasıyla 23Temmuz Erzurum, 4 Eylül Sivas Kongrelerini gerçekleştirdiler.

Ankara’nın coğrafi konumu düşman saldırılarından uzak korunabilir, güçlü bir demiryoluna sahip, iletişimin ve ulaşımın batıya yakın olduğu, mücadelenin genel merkezi ve komuta edileceği ve Kurtuluş Savaşı sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurulacağı yerin de Ankara olacağı düşüncesini ortaya koyarak, temsili Heyetin kararında önemli rol oynamıştır.

27Aralık 1919’da saat 14.00’de Dikmen sırtlarından gelerek, milli mücadelenin Kurtuluş Savaşı’na ilişkin örgütlenme ve birlik beraberliğini başlatmışlardır.
Milli mücadelenin yürütüldüğü Ankara başkent vasfını o zamanlar almaya başlamıştır.Ankara halkı Mustafa Kemal ve heyetini büyük coşkuyla karşılamış,Seymenlerin de dağlardan inerek, “Seni görmeye, uğrunda ölmeye geldik Paşam” sesleriyle duygulanan Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ümüze sesleniyoruz!

Ankara’ya hoş geldin iyiki geldin paşam .Bizler seni her zaman yüreklerimizde yaşatmaya, vatanımızın ve milletimizin çıkarları doğrultusunda çalışacağımıza, Yenilik Partimiz adına söz veriyoruz.
Mustafa Kemal Atatürk’üm, gelişinin 101’inci yıldönümünü
kutlu olsun.

Yenilik Partisi Genel Başkan Yardımcısı.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

NİÇİN DUA EDERİZ

NİÇİN DUA EDERİZ

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp