Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Uncategorized 27 Nisan 2020

AÇLIK SINIRI BELLİ OLDU!

Türk_İş ,Nisan ayında Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 345 liradan 2 bin 374…

Türk_İş ,Nisan ayında Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 345 liradan 2 bin 374 liraya yükseldiğini açıkladı.

Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada, koronovirüsün olumsuz etkilerinin Türkiye’de de görüldüğünü, yaygınlaşan işsizlik ve yetersiz gelirin yoksul kesimlerin geçim koşullarının da daha da kötüleştiği belirtildi.

Salgının görülmeye başlamasından itibaren Türkiye’de bazı önlemlerin aldığını hatırlatan açıklamada, şu  değerlendirmelere yer verildi.

Alınan önlemler pek çok ekonomik faaliyeti durdurması , işten çıkarılan işçilere verilen ücret  desteğinin asgari ücretin yarısı tutarında kalması, kayıt dışı istihdamın da yaygınlığıyla birlikte koronovirüsün ekonomiye etkisi, vereceği zararın  özelikle düşük  ücretli ve yoksul kesimlerde giderek  artacağını ortaya koymaktadır.

Bu salgın  döneminde  ücretlerin korunması ve ihtiyacı olanlara gelir desteği sağlanması giderek önem kazanmaktadır.

Özellikle son dönemde giderek artış gösteren gıda fiyatları  ve diğer temel ihtiyaçlar için  yapılaması gereken harcamalar elde edilen ücret geliriyle karşılanmamaktadır. İşçi kesimi , 2020 yılında geçerli olacak asgari ücretin insana yakışır bir düzeyde olmadığını daha yürürlüğe girmeden dile getirmiş ancak işveren-hükümet kesiminin kararı geçerli olmuştu. Gelinen aşamada asgari ücretin ve genel olarak ücret gelirlerinin yetersizliği görünür olmuştur.

Yaşama maliyeti 2 bin 883 lira

Açıklamada , 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının (açlık  sınırı ) bu ay 2 bin 374 lira olduğu kaydedildi.

Gıda harcaması ile giyim,konut(kira, elektrik,su yakıt)ulaşım, eğitim, sağlık benzeri ihtiyaçların yapılması zorunlu diğer aylık  harcamalarının toplam tutarın ise (yoksulluk sınırı) 7 bin 732 lira 91 kuruş olduğu aktarılan açıklamada , bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 2 bin 883 kuruş olarak hesaplandığı belirlendi.

Mutfak harcamaları arttı

Açıklamaya göre , mutfak enflasyondaki değişim nisan ayı için şöyle oldu:

Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1.23 oranında arttı. Yılın ilk 4 ayı  itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 9.77 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son  12 ay itibariyle artış oranı yüzde 12.68 oldu. Yıllık ortalama artış ise  yüzde 13.61 olarak hesaplandı.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp