Ana Sayfa Dünya, Gündem, Politika 30 Ocak 2020

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: İdlib’de 700 bin kişi Türkiye sınırına doğru harekete geçti

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’nin kuzeydoğusunda yaklaşık 700 bin kişinin yerinden edilerek, Türkiye sınırına doğru yönelen bu kişilerin uluslararası bir krize neden olabileceği uyarısında bulundu.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Brüksel’de düzenlenen brifingde “Esed rejimi, İran ve Rusya bilmelidir ki, bu kesinlikle kabul edilemez. İnsani kriz ve sivillere yıkıcı saldırılar söz konusu” dedi.

“Suriye’nin kuzeydoğusunda 700 bin kişi yerinden edildi”

Suriye’nin kuzeydoğusunda yaklaşık 700 bin kişinin yerinden edilerek, Türkiye sınırına doğru yönelen bu kişilerin uluslararası bir krize neden olabileceği uyarısında bulundu.

James Jeffrey, Esed rejiminin kimyasal silah kullanması halinde tüm seçeneklerin masada olduğunu ve  daha önce de yaptıkları gibi  askeri müdahalede bulunabileceklerini söyledi.

Türkiye mültecilere 10 milyarlarca dolar harcadı

Türkiye’nin mültecilere diğer ülkelerden daha fazla ev sahipliği yaptığını ve 10 milyarlarca dolar harcadığını belirten Jeffrey,”Rusya destekli Esed güçleri Türkiye’yi baskı altına almak için mültecileri silahlandırıyor. Bu kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

 

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp