Ana Sayfa Gündem, Sağlık 20 Nisan 2020

Salgın Günlerinde Bu Kurallara Dikkat !

Gastroentoloji Uzmanı Dr. Hasan Yavuz, salgın dönemlerinde bağışıklık sisteminin güçlü olmasının önemli olduğunu vurgulayarak , virüsle mücadelede güçlü bağışıklığın önemini vurguladı.

Gastroentoloji Uzmanı Dr. Hasan Yavuz, salgın dönemlerinde bağışıklık sisteminin güçlü olmasının önemli olduğunu vurgulayarak , virüsle mücadelede güçlü bağışıklığın önemini vurguladı.

Bağışıklığı güçlü tutabilmenin yolu sağlıklı ve dengeli beslenmeden geçtiğini belirten Dr. Yavuz, güçlü bağışıklık sisteminin sadece virüsle mücadelede değil, tüm mikroorganizmalarla mücadelede kilit rol oynadığına dikkat çekti.

Dr. Yavuz, ” Son yıllarda Dünya çapında bir çok hastalıkla yapılan pek ok çalışmada aslında çokta sürpriz olmayan sonuçlar elde edildi. Bu sonuçlardaki en önemli şey ne yazık ki endüstriyel gelişim ve toplumdaki hızlı yaşam pratiği ve kolay beslenme yöntemlerine yönelmesinin pek çok hastalığın temelini oluşturmasıdır.” dedi.

Hazır paket ürünlerin katkı maddesi içerdiğini ve ve bu şekilde bağışıklık sisteminin zarar gördüğünü belirten Dr. Yavuz, ” Katkı maddeli, hazır paketli ürünler ve fast food ürünler, bağırsak hastalıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor.”

Dr. Yavuz, ” İdeal beslenme için günde 3 öğün yapılmalıdır, özellikle kahvaltı; abur cuburlar, hamur işleri,hazır meyve suları gibi şeyler yapılmamalı, öğle ve akşam yemekleri de atlanmamalıdır, yatma saati ile her türlü gıda alımı arasında en az 3 saat olmalı.”

Günlük çeşitli beslenilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Hasan Yavuz, ” Taze sebze ve meyve, kuru baklagiller, kuru meyveler, kuru yemişler, salata ve meyvelerin mutlaka düzenli tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Kırmızı et, yumurta, beyaz et tüketelim. Demir, çinko, omega 3 ve B12 vitaminleri yüzünden zengin gıdalarla beslenmemize yer verelim” diye konuştu. İşlenmiş et ürünlerinden uzak duralım. Bu zamanlarda mutlaka iyi uyku, yeterli sıvı alımı, sigara ve alkolden uzak durulması da yine güçlü bağışıklık için olmazsa olmazlardandır.” açıklamalarında bulundu.

 

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp