Ana Sayfa Dünya 8 Aralık 2020

6 kişiyle ilgili korkulan şey oldu

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısıyla ilgili olarak ilk analizlerini paylaştı….

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısıyla ilgili olarak ilk analizlerini paylaştı. Kurum, aşının ilk dozdan sonra yüzde 52 oranında etkili olduğunu, raporlama döneminde 6 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Buna rağmen ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA), Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği COVID-19 aşısının kullanımına onay verdiği bildirildi.

Corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, herkesin gözü kulağı aşılar için verilecek resmi onayda. Pfizer ve BioNTech’in beraber geliştirdiği corona virüsü aşısı, onay süreci için Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ile ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) başvurmuştu.

FDA, aşıyla ilgili incelemelere dair bugün ilk analizlerini paylaştı. Reuters’ın aktardığı ilk bilgilere göre aşının 16 yaşından küçükler, hamileler ve bağışıklık problemi olan kişiler için güvenli olduğu sonucuna varmak için eldeki verilerin yeterli olmadığı belirtildi.

SON DOZDAN 7 GÜN SONRA ETKİLİ

Aşının ilk dozu uygulandıktan sonra koruma oranının yüzde 52 olduğu belirtilirken, ikinci dozun uygulanmasından sonra ise bu oranın yüzde 94’e ulaştığı vurgulandı. Son dozun vurulmasından 7 gün sonra ise, aşının hastalığı önlemede oldukça etkili olduğu düşünülüyor.

6 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan aşıyla ilgili verilerin raporlama aşaması sırasında 4’ü plasebo grubundan olmak üzere 6 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Aşı uygulanan ve hayatını kaybeden kişilerden birinin obezite problemi ile damar sertliği yaşadığı, ilk dozdan üç gün sonra yaşamını yitirdiği aktarıldı.

ONAYLANDI

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği corona virüsü (Covid-19) aşısıyla ilgili 53 sayfalık bir rapor yayınladı.

Raporda, yapılan denemeler sonucunda Pfizer/BioNTech aşısının coronaya karşı yüzde 95 etkili ve güvenli olduğu belirtildi.

FDA, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşıya acil kullanım onayı verdi.

Öte yandan, İngiltere, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen corona aşısına geçtiğimiz günlerde yaygın kullanım için onay vermişti. Onayın ardından İngiltere’de bugün ilk corona virüs aşısı, 90 yaşındaki Margaret Keenan’a yapıldı.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp