Ana Sayfa Gündem, Politika 7 Ekim 2021

16 Nisan’da Cumhuriyet rejimi nasıl yıkıldı? Atatürk maskesi takanların 30 yıllık bilançosu

Atatürk’ün kurduğu CHP 12 Eylül 1980 tarihinde kapatıldı.1980 darbesinden sonra tüm siyasal partiler gibi CHP’nin de kapısına kilit vuruldu. Darbenin ardından SODEP (Sosyal Demokrat Parti) ve Halkçı Parti adında 2 sol parti kuruldu. Daha sonra bu ikisi birleşip SHP’yi oluşturdular. CHP ise 1992 yılında, Deniz Baykal’ın girişimi ile kurulup SHP’den ayrıldı. Baykal, Atatürk’ten miras kalan CHP’yi tekrar sıfır bir partiymiş gibi kurdu ve siyasete yeniden CHP ismini soktu. Ondan sonra Deniz Baykal, şimdilerde Kemal Kılıçdaroğlu partisi var. Günümüz CHP’si sadece isim benzerliği var Atatürk CHP’siyle.

Atatürk’ün CHP’si 1980 darbesi ile kapatılarak tarihte yerini aldı. Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Atatürk’ten miras kalan CHP ile aynı isim ve logo ile kullanması, onları aynı parti yapmaz. Atatürk’ün mirası ilkelerdir, parti tabelası değil.

İlk önce Baykal şimdilerde ise Kılıçdaroğlu ve yönetim kadrosu CHP ismini kullanmaya devam ediyor. Bunların Atatürk ve Cumhuriyet ile alakalarının olmadığı 16 Nisan referandumu ile tescillendi.

KOLTUKLARI KORUMAK OLDUĞU NET BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKTI

Baykal ilk önce kurduğu CHP’yi solculuk daha sonra sosyal demokrasiyle özleştirdi. Oysa Atatürk ne solcu nede sosyal demokrattı. Sonradan icat edilmiş ideolojilerin Atatürk ile ilişkilendirilmesi partide yönetimi elde tutmak ve sadece koltukları korumak olduğu net bir şekilde ortaya çıktı.

BAYKAL,KILIÇDAROĞLU VE  İNCE’YE DESTEK VERDİ

Deniz Baykal, 1990 yılların başında CHP’yi kurduktan sonra girdiği tüm seçimleri kaybetti. Kaset kumpasıyla görevi bırakmak zorunda kalan Baykal 2010 senesinde istifa ettiğinde yerine gelebilecek CHP’de birçok isim varken Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismini işaret etti.

Kongreye Kılıçdaroğlu, Baykal’ın desteğiyle tek aday olarak girdi. Ve CHP Genel Başkanı oldu. Baykal son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nun adayı kabul görmeyince Muharrem İnce’yi işaret ederek aday olmasında önemli katkı sağladı. Baykal, ayrıca son dönemlerde  İnce’yi CHP Genel Başkanı yapmak için parti içinde destek verdi.

Öte yandan Deniz Baykal’a CHP Onursal Başkan ünvanı verilmesini ilk kez Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra da Muharrem İnce teklif etti. Baykal, Kılıçdaroğlu  ve İnce’nin ortak özelliği girdikleri tüm seçimleri kaybetmelerine rağmen hiç bir şey olmamış gibi yollarına devam etmeleridir.Yine hepsinin ortak özellikleri 20 yıldan fazla siyaset yapmaları oldu.

İŞTE ATATÜRK MASKESİ TAKAN SİYASİLERİN 1994-2018 SEÇİMLERİ BİLANÇOSU

İşte Atatürk’ün mirasını yiyerek halkı kandıran ve cumhuriyet rejiminin yıkılmasını sebep olan  siyasilerin 1994-2018 bilançosu:

 

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp